

Carolus Mixtura on alkoholiton kahdeksan yrtin tuote hengitysteille ja kurkulle. Vaikuttavia aineita ovat kihokkiuute, lakritsisiirappi, piparminttuöljy, anisöljy, timjamiöljy, neilikkaöljy, laventeliöljy ja salviaöljy.
Käyttöohje: 1 tl (5 ml) 3-4 kertaa päivässä. Ravistettava ennen käyttöä.
Suositeltu vuorokausiannos (15-20 ml) sisältää:
Kihokkiuutetta 1500-2000 mg (vastaten tuoretta kihokkia 1800-2400 mg), lakritsisiirappia 1500-2000 mg, piidioksidia 465-620 mg, karmelloosia 28-37 mg, eteerisiä öljyjä 19-25 mg, (piparminttuöljyä 9-12 mg, anisöljyä 5-7 mg, timjamiöljyä 2-3 mg, neilikkaöljyä 1 mg, laventeliöljyä 1 mg, salviaöljyä 1 mg).
Ainesosat: Demineralisoitu vesi, lakritsisiirappi (EU), kasviglyseroli-kihokkiuute (muu kuin EU), piidioksidi (EU), karmelloosi (EU), piparminttuöljy (muu kuin EU), säilöntäaine: kaliumsorbaatti, anisöljy (muu kuin EU), happamuudensäätöaine: sitruunahappo, timjamiöljy (muu kuin EU), säilöntäaine: natriumbentsoaatti, neilikkaöljy (muu kuin EU), laventeliöljy (muu kuin EU), salviaöljy (muu kuin EU).
Sisältää lakritsia – kohonneesta verenpaineesta kärsivien henkilöiden on vältettävä tuotteen liiallista nauttimista.
Alkoholiton, gluteeniton, vegaaninen ja laktoositon. Ei lisättyä sokeria.
Ilmoitettua suositeltua vuorokausiannosta ei saa ylittää. Ravintolisä ei korvaa monipuolista ja tasapainoista ruokavaliota eikä terveitä elämäntapoja. Tuote on säilytettävä pienten lasten ulottumattomissa. Säilytettävä kuivassa ja huoneenlämmössä. Avattuna voidaan säilyttää jääkaapissa.
Pakkauskoko: 200 ml
Valmistusmaa: Suomi
Tilausviitteet
Saatat pitää myös